Lawenda, wino, słońce, zapach tymianku, domy z piaskowca – to wszystko przychodzi do głowy, kiedy myślimy o Prowansji. Aby wyczarować jej urok we własnym wnętrzu, wystarczy zapoznać się z kilkoma zasadami.
Styl prowansalski ukształtował się w rejonie leżącym na południu Francji i z niego wziął swoją nazwę. Cechy charakterystyczne tej prowincji to ogromne pola lawendy, kamienne domki i słoneczny klimat. Trend aranżacyjny odwołuje się do sielskiego klimatu, przyjemnego, domowego ciepła i przytulnych, choć z pewnością nie kiczowatych, wnętrz. Jak go przenieść do swojego mieszkania?Klimat tkwi w szczegółach
Aby wprowadzić do aranżacji atmosferę prowansalskich regionów trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednie kolory, a także faktury. Ten styl to przede wszystkim słoneczny żółty, pomarańcz, zieleń oraz błękit, biel i oczywiście lawenda. Dobrze przy tym będzie wyglądać lekko chropowata faktura ścian. Propozycja dla odważnych to zainstalowanie pod sufitem drewnianych bali, które dodadzą aranżacji realizmu. Jeśli chodzi o tkaniny, które wykorzystamy w urządzaniu naszego prowansalskiego wnętrza, najlepsze będą kretony. Typowy dla tego stylu jest też boutis, czyli pikowana narzuta z bawełny. Pokryta jest pięknymi haftami, przykrywa się nią łóżko lub blat stołu. Popularne są też narzuty w kwiatowe lub geometryczne wzory albo sielskie motywy, np. pejzaże. Okna możemy ozdobić gładkimi zasłonami.
Meble i dodatki
Meble w stylu prowansalskim to sprzęty wykonane z żelaza lub litego drewna. Są one zwykle białe, beżowe, szare lub w jasnych odcieniach żółtego. Mogą być delikatnie rzeźbione, zdobione motywami florystycznymi, na przykład kiściami winogron, kwiatami lub kłosami zbóż. Świetnym przykładem mebla doskonale komponującego się z ideą prowansalskiego wnętrza jest stół Queen firmy Jadik. To dębowy, ręcznie wykonany model z litego drewna. Ma prosty, gładki blat, na którym pięknie będą wyglądać wszelkie narzuty, np. wspomniany już boutis oraz wazony z suszonymi kwiatami. Jego ozdobą są oryginalne, lekko wygięte nogi. Dzięki manualnemu wykonaniu na meblu widoczne są naturalne przebarwienia i sęki drewna. Jest na tyle duży, że zmieszczą się przy nim zarówno członkowie rodziny, jak i przyjaciele, których będziemy chcieli ugościć. Przy tym jest zgrabny i delikatny – nie przytłoczy aranżacji. W sielski klimat Prowansji Queen wpisuje się również tym, że jego powierzchnia jest niezwykle przyjemna w dotyku.
Dodatkami, które możemy wykorzystać w tworzeniu prowansalskiego klimatu są rozmaite kute półeczki, szklane wazony i słoje, a także haftowane obrazki oraz wiklinowe koszyki. Możemy również wzbogacić wnętrza słoiczkami z przyprawami, suszonymi ziołami podwieszonymi pod sufitem oraz woreczkami z lawendą i barwnymi karafkami.
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/styl-prowansalski-we-wnetrzu-1